Elektronické zabezpečení motorových vozidel
Snaha zabezpečit automobil je stará téměř jako automobil sám. Již v raném stadiu automobilismu se objevovaly jednoduché systémy určené k tomu, aby nemohl s vozidlem odjet každý kolemjdoucí.
S rozvojem výroby vozidel a zejména elektroniky se dostáváme k sériovým elektronickým systémům které naši otcové neviděli ani ve sci-fi filmech.
Zabezpečení auta můžeme rozdělit na 3 základní části, signalizace napadení vozidla, což jsou autoalarmy, systémy blokování startu – imobilizéry a systémy pro vyhledávání již odcizeného vozidla, různé GPS trackery nebo Sherlogy. Často bývají všechny 3 funkce spojeny do jednoho řešení.
Alarmy
Z dlouhodobého hlediska lze říci, že veškeré autoalarmy, vyznačující se zejména houkající sirénou nebo klaksonem, mají opodstatnění pouze v případě, že jej zaregistruje majitel, buď na základě houkání sirény nebo volání na mobilní telefon. Zejména ve velkých městech si houkání aut nikdo nevšímá. Pro zloděje to znamená drobnou překážku, obvykle zkrátí dobu vykradení auta z 10 vteřin na 8. Pokud jde vozidlo ukrást, buď sirénu ustřihne nebo raději uteče, což vaše auto zachrání. Doba, kdy velká část autoalarmů houkala jen tak, z ničeho nic, je již naštěstí za námi. Nejspolehlivější alarmy jsou originální systémy od výrobců aut, nainstalované při výrobě auta. Jejich senzory jsou nastaveny přesně pro konkrétní vozidlo, funkce alarmu je obvykle součástí komfortní elektroniky vozidla, nedochází k žádnému ovlivňování elektroniky vozu ani ke zbytečnému vybíjení autobaterie. Dodělávané autoalarmy lze již dnes taktéž připojit s minimálním zásahem do elektroniky vozidla, nicméně přesto je nutné jej do elektroinstalace připojit, což ji může ovlivnit. Ovládání autoalarmů dříve vycházelo ze samostatného ovladače, dnes je již vše sloučeno s ovládáním vozidla pomocí originálního klíče, což přináší komfort, ale také snadné překonání.
Imobilizéry
Imobilizace vozidla znamená jeho znehybnění, nebo neuvedení do pohybu. V amerických filmech je často vidět, jak akční hrdina vytrhne kabely ze spínací skříňky, ihned nastartuje a jede. To bylo možné u hodně starých aut. Snad všechna dnešní vozidla jakékoliv výbavy mají originální imobilizér v klíčku. Jeho úkolem je zamezit startu auta, pokud někdo okopíruje mechanický klíč, nebo propojí kabely. Originální imobilizéry jsou velmi spolehlivé. Dodatečná montáž vyžaduje zásah do elektroinstalace. Jakékoliv přerušování kabelů je z hlediska výrobce aut nepřípustné a představuje nebezpečí poškození vozidla, ztráty záruky. Často se po několika letech bezproblémového provozu dodělávaného imobilizéru stává, že jeho opotřebením dojde k nenastartování nebo k zastavení vozidla v nejméně vhodnou dobu, což může způsobit i nehodu s fatálními důsledky. V Čechách byl a je velmi oblíben „skrytý vypínač“. Jeho použití je velmi účinné, ovšem opět nedovoleně zasahuje do originální elektroinstalace vozu a ještě s sebou přináší určitý diskomfort ovládání vypínače na konci a na začátku jízdy.
Vyhledávací systémy
Systémy pro lokalizaci vozidla jsou krásná věc, výroba a instalace „kouzelných“ krabiček byla dříve výsada několika firem na světě, dnes jich jsou tisíce. V posledních letech tyto prvky instalují již výrobci aut, ať jako eCall systémy volání při havárii nebo pro rozšíření funkcí elektroniky vozidel. Systémy pro dálkové vyčítání informací o vozidle a ovládání přes chytré mobilním telefon jenom kvetou a automobilky se předhánějí ve funkcích, které nabízejí. Některé jsou natolik neobvyklé, že nejsou nikdy využity. Obvykle si šťastný majitel nového auta vyzkouší, co funkce umí a pak už ji nepoužívá. Záleží na tom, jak hodně bude možné nová vozidla dálkově ovládat, avšak značně roste nebezpečí dálkového „hacknutí“. Samotné prvky pro sledování polohy vozidla obvykle vycházejí z GPS.
Co doporučit?
Úroveň ochrany, je určena především tím, kolik jste ochotni do zabezpečení investovat. Chcete ohlídat své vozidlo proti vykradení nebo spíše signalizovat napadení? Využijte originální nebo dodělávaný autoalarm se sirénou, nebo lépe: s funkcí volání na mobilní telefon při poplachu.
V případě požadavku na sledování jízd vozidla využijte tovární knihy jízd, pokud ji výrobce nabízí, nebo si nechte si dodatečně nainstalovat elektronickou knihu jízd GPS/GSM, prohlížejte si jízdu na mobilním telefonu.
Nechcete-li přijít o své auto, nechte si do něj instalovat vyhledávací systémy. Dražší, aktivní rádiové jsou velmi účinné. Levnější varianty několika skrytých, případně autonomních, jednotek mají také něco do sebe. Vyhledávací systémy v kombinaci s prevencí typu keyless čipu do vozidel s keyless systémem, který kromě vykradení zabrání i krádeži, vám téměř stoprocentně zajistí, že se se svým autem ještě uvidíte.
Nenechte si neodborně zasahovat do elektroniky vozidla, dříve či později se to obrátí proti Vám. Svěřujte své vozidlo výhradně do rukou odborníků. Platí, že kombinace více různých prvků výrazně zvyšuje úroveň celkového zabezpečení. Doplněním elektronické ochrany o mechanické prvky, různé zámky, nebo značení skel „vinprinty“ znepříjemní lapkovi práci, nebo ho od vašeho auta úplně odradí…